Hava Durumu

Şaka değil gerçek 1 Nisan: Valla! Bursa bu sefer ‘Bozbey’ dedi

Yazının Giriş Tarihi: 02.04.2024 12:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 13:05

Türkiye genelinde son yıllarda yaşanan enflasyon ve ekonomik kriz neticesinde maddi sıkıntılar deryasında boğulan halk ülke genelinde birçok şehirde yönetime el koyarak, ‘BEN BURADAYIM’ dedi.

Başta emekliler olmak üzere, geçim derdi yaşayan vatandaşın çoğunluğu sandıkta tepkisini pusulanın ilk sırasında olan partiye değil de diğer partilerden yana kullandı ve tabloyu zaten biliyorsunuz...

CHP, 1977 yılından sonra ilk defa ülke genelinde 1. parti konumunda yerini aldı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin… 5 yıllık süreçte bu iller zaten CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyordu ancak pazar gecesi en çok da Bursa'da AK Parti için hiç beklenmeyen bir tablo oluştu.

BOZBEY ETKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bursa’da 47 yıl sonra galip gelmesi, yıllardır merkez sağın kalesi haline gelen Bursa’da AK Parti için büyük bir şok yaşattı.

Bu büyük başarıda elbette çok fazla etken var ancak ‘Bozbey etkisi’ 5 yıldır Bursa’da kaybolmayan ve güçlenen bir gerçek olduğu aşikâr.

Neden mi?

31 Mart 2019 ve 31 Mart 2024 sonuçlarına baktığımızda, Bursalıların Mustafa Bozbey’i hiç ama hiç unutmadığı ve hep içlerinde bir ukde olarak kaldığı ortada.

Bozbey, 5 yıl önce birçok aksaklık/eksiklik ile mücadele etmesine rağmen Bursa’da 851 bin 360 oy alarak yüzde 47,03’lük oran ile yarışı 2. sırada bitirmişti.

AK Partili rakibi Alinur Aktaş ise 898 bin 292 oy ve yüzde 49,62’lik oran ile Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmıştı.

Bozbey sadece 46 bin 932 oy ve 2,59’luk oran farkı ile seçimi kaybetmişti.

1 milyon 810 bin 384 geçerli oy kullanılan ve katılım oranının yüzde 85,8 olduğu 2019 yılında aslında Bursa bir sonraki seçim için ipucunu vermişti.

Peki 31 Mart 2024 günü neler oldu?

1 milyon 806 bin 893 geçerli oyun kayıtlara geçtiği pazar gecesi Bursalıların seçime katılım oranı bu kez yüzde 78,8’de kaldı.

Ama birçok diğer siyasi partinin adaylarına rağmen Bursalıların hafızasından Mustafa Bozbey’in hiç kaybolmadığı sonuçlarla birlikte ortaya çıktı.

Nitekim Bozbey tarafından seçim koordinasyon merkezinden saat saat yapılan açıklamalarla birlikte zaferin ilanı ‘Gülümseyen’ yüzlerle yapılmaya başlandı.

 

BOZBEY KORUYARAK KAZANDI; AKTAŞ KAYBETTİ

Sandıkların büyük bir bölümünden çıkan CHP oyları ile Bozbey gecenin sonunda 860 bin 490 oy alırken, en yakın rakibi Alinur Aktaş ise 693 bin 31 oyda kaldı.

Sonuçlarda en fazla dikkat çeken birkaç şey vardı...

Toplam geçerli oy sayılarının hem 2019 hem de 2024 yılında birbirine çok yakın olmasına rağmen 5 yıl önce yüzde 47 oy oranına sahip olan Bozbey 5 yıl sonra, sadece saha çalışmaları, vaat ettiği projeleri ve geçmişiyle oy oranını yüzde 47 ve hatta üzerinde tutmayı başardı.

Aktaş ise bu seçimi yüzde 38,35’lik oranla, 5 yıl öncesine göre yüzde 11 üzerindeki düşüş ve 200 binin üzerinde oy kaybıyla bitirdi.

Yani aslında oy oranına baktığımızda Bozbey Bursa’da koruduğu oy oranıyla kazanırken, Alinur Aktaş ise net bir şekilde kaybetmiş oldu.

VATANDAŞ FATURAYI KESTİ

Velhasıl kelam…

En başta da söylediğim gibi…

Bu seçimde halk ekonomik krizin faturasını + KDV’leri ile AK Parti belediyelerine birçok ilde kesti.

Bursa ise AK Parti’nin faturasını en ağır ödediği illerin en başında yer aldı.

Mustafa Bozbey’in Nilüfer Belediye Başkanlığı dönemi ve sonrasındaki Büyükşehir Belediyesi adaylık süreçlerindeki seçim çalışmaları, Bursalıların teveccühünü pazar gecesi kazanırken; 5 yıllık süreçte de oy sayısı ve oranını korumasına ve yükselmesine neden oldu.

Bozbey, CHP’nin Bursa’daki makus talihini 5 yıl önce sallarken, bu seçimde büyük oy farkıyla yıktı.

Bozbey, 5 yıl önce aldığı oran gibi bu kez yine yüzde 47'lik bir oranla 47 yıl sonra Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek şehrin CHP'den II. Mustafa'sı oldu.

Nihayetinde, 31 Mart sonuçlarının şaka olduğunu düşünenler ise 1 Nisan’da şaka olmayan gerçeği Anadolu Ajansı’nın ‘anlamlı veri’lerine baktığında öğrendi.

1 Nisan sabahında sonuçları detaylı incelediğimde Bozbey’in seçim kampanyasında kullandığı reklam filmindeki o söz bir anda ağzımdan çıktı:

Valla! Bursa bu sefer ‘Bozbey’ dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.