Hava Durumu

Başkan Bozbey tek tek açıkladı! Bursa Büyükşehir'in borcu, yeğen ataması, Kayapa Katı Atık Tesisi...

Bursa'da gazetecilerle bir araya gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde polemik haline ‘yeğen’ konusuyla ilgili olarak ‘Gereğini yaptık’ diyen Bozbey ayrıca Kayapa Katı Atık Tesisi ve Büyükşehir'in borcuna ilişkin de açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 15:39
Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Bozbey gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Başkan Bozbey'in açıklamalarından satır başları...

YEĞEN POLEMİĞİ

Gülümseyen Bursa için Biz varız, hazırız. İlk ay değerlendirme toplantımız. Basınla her ayın ilk haftası düzenlenecek olan toplantılarda buluşup, gelişmeleri paylaşacağız. Bursa’yı ve geleceğini konuşacağız. 

Son iki gündür gündemi meşgul eden konuya açıklık getirmek istiyoruz. Halkımızın hassasiyetlerini anlıyorum. Bunun için daha netleşmemiş, süreci tamamlanmamış konunun bu kadar kamuoyunun gündemine gelmesini elbette önemsiyorum. Bu konuyla alakalı gereğini yaptığımızı kamuoyunun bilmesini istiyorum. Belediyemizi yönetirken liyakatlı ve deneyimli kadrolarla hizmetlerimizi en iyi şekilde sunacağımızı tüm kamuoyunun bilmesini istiyorum. 1 Nisan sabahı hemxşehrilerimizin takdiri ile gülümseyen bursa sabahına uyandığımızdan bu yana gelşimeleri sizlerle paylaşmak için biraradayız
Bu vesileyle bizi bu göreve layık gören tüm vatandaşlarıma tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ülkemizdeki ve kentimizdeki değişim ve gelişimden yana gösterilen büyük isteğin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olarak, oy veren ya da vermeyen tüm Bursalıların belediye başkanı olacağımı sizlerin huzurunda tekrarlamak ve söz vermek istiyorum. Kentimizin sorunları için yapıcı çözümler bulurken asla ayrımcılık yapmayacağız. Hizmetlerimizi ortak akılla ve kapsayıcı bir şekilde yapacağız.

Bursalılarla buluşmamızı engelliyordu. 9 günlük Ramazan Byaramı’nın resmi olarak başladığı an 5 Nisan 2024 Cuma günü saat 18.00’de mazbatamızı aldık. Cumartesi günü de göreve başladık.  

SUYA İNDİRİM VE ÜCRETSİZ OTOPARK KARARI

Göreve başlamamızı geciktirenler, tazminatlarını alanlar, tayinlerini yaptıranlar, içeride bir takım işleri sürdürenleri biliyoruz ve gerekeni yapacağız. Hiç kuşkunuz olmasın. Yaşanan bu gelişmelerin sizlerin de vicdanlarını yaraladığını biliyorum. Merak etmeyin değerli Bursalılar burada biz olduğumuz sürece Bursalının hakkı, hukuku yenmeyecek. Göreve geldiğimiz andan itibaren yaptığımız çalışmalar sonucunda önce söz verdiğimiz gibi suya yüzde 25 indirim yaptık. Tüm meclsi üyelerimize teşekkür ediyorum. Oy birliği ile alınan kararla gerçekleşti. Dilimiz kimliğimiz diyerek tabelalarda beklenen kararı aldık. Daha önce alınmış ancak uygulanmamış. Uygulamaya da başlıyoruz. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz yol kenarlarındaki otopark sorununu çözdük. O otoparkları ücretsiz hale getirdik. Bursalıların önceki dönem borçlarını sildik. 

KAYAPA ATIK TESİSİ  VE ATATÜRK SPOR SALONU

Spor salonu inşaatında değişiklik yapmak için proje çalışmalarına başladık. 3100 kişilik spor salonunu 5 bin seyirci kapasitesine çıkarmak üzere arkadaşlarımız yoğun çalışıyorlar. 
Kayapa’daki katı atık depolama tesisinin çalışmalarına da son verdik. Ortak akıl ile doğru yer arayışını başlatmış olduk. Sözlerimizi bir bir tutuyoruz. Tutmaya da devam edeceğiz. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren daire başkanlarımızdan, şirket müdürlerimizden mevcut durumun tespitini öğrenmek için toplantılar yaptık, raporlar aldık. Günler süren toplantılar halen devam ediyor. Bu toplantılar neticesinde 15 iş günü içerisinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarının yüzde 60-70 civarında erişebildiğimiz şekilde tespitini yapabildik. Her geçen gün tespit edebildiğimiz borç büyümeye devam ediyor

BÜYÜKŞEHİR'İN BORCU EN AZ 25 MİLYAR TL

Önceki dönem belediye başkanı, belediyimizni borcunun 7.1 milyar lira olduğunu belirtmişti. Ancak devirr teslim esnasında yani 6 Mayısta Büyükşehir Başkanvekili aynı zamanda Yıldırım Belediye Başkanı borcun iştiraklerle 20 milyar lira civarında olduğunu belirtmişti. Bizim ekibimiz gece gündüz çalışarak ve yaklaşık yüzde 70 araştırmayı ancak yapabildiğimizi söylüyorum. Ulaşamadığımız noktalar var, bu çalışmalar devam ediyor. Tablonun tamamı ortaya çıkınca bunu da kamuoyu ile paylaşacağız.
Ulaştığımız borç bilgilerini Bursa Büyükşehir Belediyesi, Buski ve diğer iştiraklerimiz olmak üzere paylaşıyoruz. Bursa Büyükşehir borcu 10 milyar 309 milyon civarında. Buski’nin borcuna baktığımızda 10 milyar 132 milyon lira. Bağlı şirketlere baktığımızda toplam olarak değerlendirdiğimizde yaklaşık olarak 4 milyar 635 milyon lira bir borç. Üstelik incelemelerimiz tamamlanmadı. Acı ama gerçek tablo bu.

7.1 milyar ile başlayan 20 milyar ile devam eden sürecin 25 milyarı aştığını görüyoruz. Borçlar milyon milyon değil, milyar milyar artıyor. Bu para nerede harcandı? Trafik sorunu mu çözüldü, metro mu yapıldı, büyük kentsel dönüşüm mü yapıldı, Bursamızın planlama sorunu mu çözüldü? Bu paralar nereye gitti. Bu parayla neler yapılabilirdi? 25 milyar lira ile 19 kilometre metro hattı yapılabilirdi. 110 kilometre hafif raylı sistem yapılabilirdi. 155 kilometre metrobüs hattı yapılabilirdi. 2100 adet kreş yapıllabilirdi. 60 metrekareden 21 bin sosyal konut yapılabilirdi. 

Belediyeye bağlı şirketlerin ihale ve satın almalarındaki usulsüzlükler ile belediyeye 5.5 milyar lira gibi büyük bir borç yükleyen yeni stadyum örneği gibi, T2 hattı çok tartışılmıştı. Yerine metrobüs yapılsaydı 3 milyar avantaj sağlanacaktı. 

Bunların finansman maliyetlerini konuşmuyoruz. Her geçen bunların faiz yükleri üzerine biniyor. Bunun gibi yanlış projelerle Bursa bu bedelleri ödemeye üzgünüm ki mahkum. Arabayatağı’nda kentsel dönüşüm adı altında konut projesinde; 2-1 dairenin 1,5 misline ihalesinin yapıldığını seçim öncesi yapıldığını görüyoruz. Hafriyatı Büyükşehir Belediyesi yapmış, sadece konutların yapımına harcanan. 2-1 dairenin maliyeti bu proje sonucunda 4,5-5 milyon liraya mal olacak. O bölgede 2-1 daireyi siz kaç liraya takas yapabilirsiniz?  Ya da satabilirsiniz. 

Yapılan usulsüzlükleri bundan sonra da kamuoyunun bilgisine sunacağız. Bu şirkette güncel ihalelerin nde güncel ve bağımsız denetçilerle mercek altına alınacağını kamuoyunun bilmesini istiyorum. 
Diğer bir örnek tarım aş 10 tır çekicisi için aylık 2,2 milyon artı kdv ödeme yapılmış. Her ay Tarım Aş’de 5.8 milyon artı kdv fazladan kiralanan araçlar için ödeniyor. 4 tanesi kilometre yapmıyor. 6 tanesi ortada yok. 10 tır çekicisi için aylık 2.2 milyon artı kdv para ödeniyor. 4 tanesi depoya geliyor, 6 tanesi ortada yok. Depoya gelenler de hiç çalıştırılmıyor. Ancak bununla birlikte 28 tane farklı araç Tarım A.Ş’ye getirilip veriliyor, tırların faturası ödeniyor 28 araç kullanılıyor. 28 aracın aylık maliyetine geldiğinizde 80 bin lira araç başına ödenmiş oluyor. Gerçekten akıl alacak gibi değil. Sadece Tarım Aş’de fazladan ödenen aylık 5.8 milyon artı kdv bir rakam var. 

Bu kötü tabloyu basın mensupları ve kamuoyu ile paylaşmamızın nedeni elbette mazeret üretmek değil. Yapılanları gerçekleri ortaya çıkarmak ve bunları kamuoyu ile paylaşıp bundan sonra bu gibi hatalara, yanlışlara kamuoyunun duyarlı olmasını sağlamak, hiç kimsenin bu hataları yapmamasını sağlamaktır. 

Bursalıların hiç kuşkusu olmasın, hizmetlerde her hangi bir aksama yaşanmayacak. Aynen seçim zamanında söylediğimiz gibi biz çözümlerle geldik.  Bu çözümlerimizi de açıkladık. Tasarrufyapacağız, yanlış proje yapmayacağız. Projelerimizi taraflarla konuşup katılımcı anlayışla yapacağız. Ayrıca nasıl yönetildiği belli olmayan eski yönetindeki bazı kişilerin pay sahibi olduğu, belirsiz kaynaklardan fonlanan ve belediyemize büyük hukuki sorunlara yolaçabilecek Burskoop üzerinden verilen bursları da incelemeye aldık. 

Gençlerimizin mağdur edilmesi bizim açımızdan önemli ve doğru değil. Gençleri mağdur etmemek için bir çözüm ürettik. Gençlerimizin burslarını tüm riske rağmen, bursları ödedik. 
İncelemelerimiz ve yasal mevzuata dayanak aramamız gerekiyordu. Bundan sonraki süreçte yasa ve yönetmeliklere uygun gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilerimize ulaşan bir eğitim desteği planlayacağız. 
Seçim döneminde esnaf odalarımızla yapılan anlaşmaya istinaden hiç bir denetim ve kriter dikkate alınmadan ihalesi 199 milyon artı KDV yaklaşık 213 milyon civarında olan hediye çeklerini de incelemeye aldık. 

İhtiyaç sahipleri emin olsun ki bundan sonraki süreçte hak yerini bulacak. Sosyal belediyecilik anlayışı ile gerçekten ihtiyaç sahibi hemşehrilerimize hizmet eden bir Büyükşehir Belediyesi olacak.
Bu konuda bazı esnaflarımız kamuoyunda bizi eleştireler anlamda gündeme getirmeye çalıştılar, esnaflarımız hiç merak etmesin. Esnaflarımız mutlaka paralarını son kuruşuna kadar alacaklar. 
Onların kefili Mustafa Bozbey’dir. Ödeme yapılacak. Ancak burada yasa ve yönetmeliklere uygun olmadan dağıtılan Bursalının, sizlerin parasının nereye gittiği önemlidir. 

KART16

Kart 16 projesi de var. İhtiyaç sahibi çok sayıda vatandaşımız olmasına rağmen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamayan bu kartları tek tek tespit etmeye başladık. Gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da bu kartları yine adı değişebilir vermeye devam edeceğiz. 

Sİzlerle paylaştığımız konuları bağımsız denetçiler ve müfettişlerle denetleyecek ve sonrasında raporları kamuoyu ile paylaşacağız. Tüm bunları hayata geçirirken de uzun yıllardır kent yöneticiliği yapmış, proje ve çalışmaları ile kendilerini ispat etmiş arkadaşlarla birlikte çalışıp Bursalıları birlikte gülümseteceğiz

Tüm atamalarda görülecektir ki, tüm kamuoyunun bildiği gibi çalışma arkadaşlarımız işlerini layıkı ile yapmakta ve sonuna kadar hak etmektedirler. 

BAYRAK, ATATÜRK VE 30 AĞUSTOS

Bizi duygusal olarak derinden etkileyen bir durum var. Bursa Büyükşehir sosyal medya hesaplarını devraldıktan sonra yaptığımız incelemelerde ne yazıkki hiç bir hemşehrimizin belediye sosyal medya hesaplarına 30 Ağustos ve Atatürk hakkında yorum yapmadığını gördük. İncelemeye aldık. Gördük ki Atatürk ve 30 Ağustos kelimeleri bu hesaplarda kısıtlanmış. 
Zaten milli bayramlarla ilgili düşüncelerini biliyoruz. Kurucumuz Ulu Önder Atatürk hakkında bu kadar ileri gidileceğini ummuyorduk. Bir şoku da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak ve kentimizi süslemek için depoları kontrol ederken yaşadık. Nüfusu 3.3 milyon olan bir Büyükşehir Belediyesi’nin deposunda sadece ve sadece 10 adet Atatürk Bayrağı olduğunu gördük. Başka bayraklardan yüzlercesi var. 

Hızlıca Atamızın bayraklarını bastırarak kentimizi boydan boya donattık. Bu konuda tavizimiz yoktur. Gerekli işlemler başlatılmıştır.
Bugün buradaysak, bu salonda isek özgürce gelmişsek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Hemşehrilerimiz merat etmesin milli ve dini bayramlarımız Bursa’da özgürce, coşku ve huzurla kutlanacak

19 Mayıs Atatürkü anma ve Gençclik spor bayramımızda coşkuyla atamızı anmak için 17-18/19 Mayısta tüm hemşehrilerimizi Hüdavendigar Kent Parkı’na bekliyoruz.

Araştırmalarımız bağımsız denetçiler ve müfettişlerle devam ediyor. Bursa’nın hakkını koruyacağımıza söz vermiştik, devam ediyoruz. Kimse merak etmesni, bize güvensin. Biz buradayız. Tecrübeli ve liyakat sahibi ekibimizle Bursalıları gülümsetecek projelere imza atacağız.

SORU-CEVAP KISMI

Soru: Özellikle her ayın ilk haftasında sunum yapacağınızı söylemekle bizi memnun ettiniz diye düşünüyorum
Soğuksu sanayi bölgesi ile tavrınız nedir? 

Cevap: İtirazımızı yapacağız. 1 bölü 100 binlik projenin başlangıç aşamasındayız. Bu süreçte bu olumsuzlukları kentte görmek istemiyoruz. Bu plan içinde tartışacağımız ve katılımcı modelle yapacağımız 2050 vizyon planını ve ardından 2075 ve 2100 planlarını bunun içinde görmemiz gerekiyor. Kentin ne tarafa büyüyeceğini, ihtiyaçların ne olacağı bu çalışmalarla ortaya çıkacak. Kent Anayasası ortaya çıkacak. Kent bunun haricinde birşey yapmayacak. Keint yöneticileri buna sadık kalacak. 

Soru: Bu borcu sağlayan yönetici ve diğer sorumlular, belediyeden kaç yönetici ve kişi istifa etmiş tazminat almış

Cevap: 16 kişinin ilişiği kendi istekleri doğrultusanda kesilmiş. 10 milyon liranın üzerinde tazminat ödemesi yapılmış. Yönetici, çalışan, orada  şirketlere ve diğer yerlere baktığımızda yılbaşından bu yana 524 civarında ilave personkel alınmış sadece Binted üzerinden şirketlerle beraber 2024 yılbaşından beri toplam 524 personel alınmış. 41,5 milyon lira aylık ilave maliyet biniş. 

Soru: Buski

Cevap: Arkadaşlarımızla, ekibimizle görev değişikliği yaptığımız arkadaşlar inceleme yapıyor. Biz belediye tarafında ağırlıklı çalışıyoruz. Buski tarafına da geçmedik. Onu önümüzdeki ay raporunu sunacağız. Orada da olumsuzluklar varsa bunları paylaşacağız. Daha önce gündeme gelen konuyu takip ediyoruz. Onun da ne olduğu tam olarak raporu kesinleşmiş değil ama rakamının küçük olduğu söyleniyor, biz rakamın küçük ya da büyük olduğuna bakmaksızın faillerin mutlaka hesap vermesi gerektiğini düşünüyoruz. 1 lira da 1 milyar lira da aynı değerdedir. Buski’ye önümüzdeki süreçte değerlendirmesi denetçiler tarafından yapılacak. Yavaş yavaş gidiyoruz. 
Söylediklerimin altı hepsi dolu. Afaki söylemedim. Yarın birisi kalkar öyle değil diyebilir. Biz belgelere ulaşarak sizlerle paylaşıyoruz. Belgeye dayanarakk konuşuyoruz

Soru: Tiny house, kaçak yapılaşma. Vali Bey ile görüştünüz

Cevap: 1 bölü 100 binlik planı yaparken hepsini düşünüceğiz. Kentin yağmalanmasına assla izin vermeyeceğğiz. Tiny house ve benzerleri doğru işler değil. Plan dışında mevzi olarak yapılan bu uygulamaların yarın kente başka sorunlar yükleyeceğini hepimizin bilmesi lazım. Ben de duyuyorum, ama bunlara asla izin vermeyeceğiz. 
Bu kentin eğer konut ihtiyacı varsa, onlar 1 bölü 100 binlik planda değerlendirilecek planda olan yerler ancak imar anlamında gündeme gelecektir. Aksi mümkün değil. 

Soru: Nilüfer Belediyesi’nde bütçenin yüzde 42,5 personel, Osmangazi yüzde 47. Bursa Büyükşehir Belediyesinde bütçeniy yüzde kaçı personel gideri

Cevap: Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 20 milyar lira. Bizde oran düşük. Yüzde 28’ler civarında olması lazım.

Soru: Otoparkları serbest bırakırsanız iki üç sıralı park olacaktır

Cevap: Atatürk Caddeisi’nde park alanı yok. Bir kısmından raylı sistem geçiyor. Bu ayın sonuna kadar oradaki arkadaşlarımız görev yapacaklar. Kademeli olarak başka yerde değerlendireceğiz. Yollarda park sistemini yapılması kanunen doğru değil. Personel koyarsınız düzeni sağlamak için ancak para almazsınız. 2015 yılında bu konuda dava açıp kazanmıştık. Onun için biz park ücretlerini kaldıracağız dedik. Kaldırdık. Park etmişseniz sizin plakanıza borç yazıldıysa dahi satış esnasında çıkmadığını görürsünüz. Bazı arkadaşlar değnekçiler türeyecek dedi. Buna izin vermeyiz. 
Esnafımız da duyarlı davranacaktır. 
Misaferlerimiz araçlarını oraya park edenler kısa süreli park ettiğini bilecekler. Eğer biz belirli yerlerde otopark yapımını planlıyoruz. Yaptıktan sonra otopark ihtiyacı daha da azalacak ve otopark alanlarında araçlar duracak. Burada otopark yapılmadığı için hazır yer var. Gelir olsun ve insanları iş sahibi yapalım denildiği için hayata geçirilmiş. Doğru bulmuyorum. 

Soru: Son alınan 524 kişiyle ilgili nasıl tasarrufunuz olacak

Soru: Burskop ile ilgili nasıl bir yol izleyeceksiniz

Cevap. Bugün burslar yattı. 6 günlük gecikmeyle . Yasal zeminle ilgili a raştırmalar devam ediyor. Birçok öğrenci maille ve başka kanalla ulaştılar. Yatırılmadığını ve zorda kaldıklarını söylediler. Öğrencilerimizin zorda kalmasını istemiyoruz. Yasal olmasını istiyoruz. Burskoop bildiğiniz kooperatif, bir hisse büyükşehirin, 3 şirketin hissesi görünüyor, diğer şahısların hissesi görünüyor. Bence bir çok belediye öğrencilere eğitim desteği veriyor. İstanbul, Ankara yasal olarak veriyor. Bunun kriterleri var. Siz bu kriterleri uygulamakla sorumlusunuz. Kriterlere uysalar dahi kooperatife her ay o şirketlerin para aktarması gerekecek. Şirketler parayı nereden alıyor. Daire başkanlığının bütçesinden alıyor. KDV dahil alıyor. Bir iş yapar şirket yüzde 20 ilave koyar, kar koyuyor üzerine. Aradaki fark yüzde 40 oluyor. 
Seçim öncesi dağıtılan çekler 500’er lira. Daire Başkanlığı’na maliyeti 660 lira. Vatandaşa verilne 500 lira Burfaş veriyor. Burfaş’a ihale ediliyor. Burfaş alıp KDV ve karını koyuyor 660 lira fatura ediyor. Vatandaşa 500 lira veriliyor. Böyle bir duruma gerek yok. Siz eğer destek olacaksanız daire başkanlığı üzerinden destek olabilirsiniz. Siz burs verecekseniz ilgili daire başkanlığından verirsiniz kdv de ödemezsiniz.

Soru: Kültürparka giriş ücretli olacak mı?

Cevap: Bu konuda çalışma yapacağız. Kültürparkın içinin otomobil ya da araç girişlerini de soyutlamak gerekiyor. Değerlendiriyoruz. İnsanlar gezemiyorlar. Ulaşamıyorlar. Araçla gelenler sıkıntılar yaşatıyorlar. Bunların da tespitlerini yaptık. 

Soru: Geçen dönem en çok tartışılan konulardan birisi ilçe belediyelerinin sıkıntıya girmesine yol açan katı atık bedelleriydi. Dava da açıldı. Mudanya, Nilüfer Belediyesi de şikayetçiydi

Soru: Gereği yapıldı derken, gereği neydi?

Cevap: Zaten süreci tamamlanmamış bir konuydu. Tamamlanmadan bitti yani. Onunla ilgili herhangi bir şey yok

Cevap: Katı atık bedelleri konusu son derece önemli bir konu. Zamanında biz de talep etmiştik. Ama gördüğümüz kadarıyla yasal mevzuatta bir sorun var. İlçe belediyeleri bunu toplayabiliyor. İşyerlerinden özellikle. Ama bir de ödemiş olduğumuz her konut için hem mayıs ayında hem de kasım aylarında emlak vergisi var. Hükümetin bir yasa değişikliği ile bu katı atık bedelleriyle ilgili konuyu ilçe belediyelerinin emlak vergileri ile çözülmesi konusunda düzenleme yapmasıyla sorun ortadan kalkacak. 
Su ile toplandığı zaman bunun üzerine KDV biniyor. Maliyet artıyor. Bunun için bu hassas bir konu. Evet ilçe belediyeleri gelirleri açısından haklı olabilirler. Emlak vergilerine dönüştürülürse KDV yükünden kurtulmuş olur. Bu öneriyi hükümete ve genel merkezimize bildirdi. Çalışmalar yapacaklar.

Soru: Bursaspor’daki sürecin ne kadar içindesiniz.Gelinen son noktada sizin değerlendirmeniz nedir

Cevap: Sinan Başkanın benden talebi olmadı. Hangi talebi olduğunu bilmiyorum. Olumsuz karşılanmadı. Biz hiç bir randevu talebini olumsuz karşılamıyoruz. Akşam 2.30’da eve gittim. Yarıma kadar belediyede misafir ağırladım. İnanın herkesi kabul etmek istiyoruz. Fakat zaman sınırlı. Biz de kendimize çalışma payı ayırmamız gerekiyor. Bursalılardan özellikle istiyorum. Biraz öteleyelim sonra hep beraber görüşeceğiz herkesle kucaklaşaçcağız. Biraz Büyükşehir ile ilgili işleri tamamlamadık. 
Buski ayrı belediye, şirketler ayrı belediye. Üç tane farklı yapının oluşturduğu bir konsorsiyumdan bahsediyorum. Üstesinden geliriz. 20 yıllık kent yöneticiliğimiz var. Doğru bilgilere ulaşmamızın sebebi de bu. 15 günnde bir çok kişi ulaşamaz. Eriştiğiniz bilgilere 6 ayda bilmeyen insanın ulaşması mümkün değil. Biz nerede neyin olabileceğini yaklaşık tahmin ediyoruz. Biliyoruz. Oralardan baktığımızda ortaya çıkarabiliyoruz. Sinan Başkanın randevu talebi red edilmiş değil. Tam tersine görüşürüz de. Bu arada yarın akşam bir toplantı var. Yarın akşam o toplantıda olacağız. Bursasporun geleceği ile ilgili önemli toplantı olacağını düşünoyurum. Bursaspor’un bu konumda olması hepimizin içini acıtıyor. Doğru bulmuyoruz. Yapılan yanlışların ne olduğunu herkes biliyor. Sokaktaki gence de sorsanız rahatlıkla ifade ediyor. Bu yanlışların ortadan kalması için nedenler var.

Soru: Belki hepimiz mezarlarımızda yaşıyor olabiliriz. Depremle ilgili ne düşünüyorsunuz. Bursa’nın bağrına saplanmış hançer olarak değerlendirdiğimiz Doğanbey ile ilgili ne düşünüyorsunuz

Cevap: Kent Anayasası ve 1 bölü 100 bin ölçek dedik. Bunların tamamını paylaşacağız. Kimseden çekinmiyoruz. Herkes yaşadığı oturduğu bölgenin ne olduğunu ve binanın nerede olduğunu bilme sorumluluğu var. Bizim de kent yöneticisi olarak paylaşma sorumulluğumuz var. 
Onun için bunlar çok net olarak ortaya çıktığında önümüzdeki toplantılarda paylaşacağız.
Deprem bir gerçek. Bu gerçeğini unutmadan öncelikle depremin öncesi ve anında yapılması gerekenler, deprem sonrası yapılanlar üzere üçe ayrılması gerekiyor. AFAD’ın çalışması var. Büyükşehir Belediyesi olarak her birimimizin hazırlık yapması ve mahallelerde gönüllüler ordusunun yetişmesi ve afet konteyneri gibi projeleri yaşama geçireceğiz. 
Deprem bölgesiyiz. Güneyimizde de kuzeyimizde de fay hatları olduğunu biliyoruz. Nereden geçtiğini bilemiyoruz. Çalışmaları belli olduktan sonra paylaşacağız. 
1 bölü 100 binlik planda konut ve yeşil alanlar ve diğer alanlar ona göre şekil alacak. Kent Anayasası oluşmuş olacak. 

Soru: Hızlı hareket etmeliydiniz. Tespitlerle ilgili sonuna kadar gidip yargıya başvuracakmısınız? 
Yüzde 25 suya indirim yapıldı. Bursalılardan su faturalarının yüksek geldiğine ilişkin şikayetler. Emeklilere verdiğiniz taahhüt ne zaman hayata geçecek

Cevap: Emeklilerle ilgili taahhüdü gerçekleştireceğiz. Biz yasal olark zemini oluşturmak zorundayız. Bu milletin parası. Cebimden istediğime verebilirim, ama halkın parasını kriterlere uyanlara hakedenlere vermeniz lazım. 
Hızlı hareket etttik. Katkı sağlayacak olan herkesle çalışırız. Bizim anlayaşımızda hizmet edecek olan herkesle çalışırız. Kimsenin kaşına gözüne kimliğine siyasetine bakmayız. Bakmış olsak daha farklı davranırdık. Üst yöneticiler bir geminin kaptanı gibidir. Gemiyi ehil tecrübeli kaptanlara emanet etmelisiniz ki sizi karaya ulaştırsın. Müfettişler vasıtasıyla bağımsız deneticilerle hazırlanan raporlar da yargıya gidecek. 
Su faturalarıyla ilgili bana da şikayetler geldi. Nisanda artış olduğuna yönelik. Bazı kesimlerde bahçe sulamalarında o tür sulamalar olduğu için sebep olabilir

Soru: İki gündür Türkiye gündeminde atamalarla ilgili büyük haberler dolaşıyor. Bununla ilgili genel merkezden görüşme gerçekleşti mi? Bursa Kültür Aş’de medya kuruluşlarına yapılan ödemelerle ilgili bir paylaşımınız olacak mı? 

Cevap: Genel merkezle bir görüşme yapmadım. Bizim kadrolarımızı herkes biliyor. Nilüfer’de birlikte çalıştığımız gülümseten projelere imza atığımız arkadaşlarımız. Deneyimli liyakatlı arkadaşlarımızla çalışacağız. 

Cevap: Belediye taşınmazlarıyla ilgili araştırmalar devam ediyor

Cevap: Kültür AŞ ile ilgili bağımsız deneticiler başladı. Tam inceleme çıktıktan sonra sizlerle paylaşacağız. Bizim gizlimiz  saklımız olmaz.

Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.