Hava Durumu

Bursa'da metro istasyonlarının isimlerinin değiştirilmesine tepki! Fidansoy: Kargaşaya neden olur

BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin, Gökdere Metro İstasyonu’nun isminin ‘Yıldırım Külliyesi – Elmasbahçeler Metro İstasyonu’ olarak değiştirilmesi ve Yıldırım/Davutdede, Duaçınarı ve 152 Evler Metro İstasyonları isimlerinin yanına ‘Vişne Ticaret Bölgesi’ ibaresinin eklenmesi kararını eleştirdi. Fidansoy, "Bizde maalesef mikromilliyetçilik ve muhtar lobisi ile bazen de konjektürel değer değişimi ile isim değiştirme merakı var. İstasyon isimlerini değiştirmek yol tarifinde sakınca yaratıyor." ifadeleriyle tepkisini ortaya koydu. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2024 09:11
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2024 10:45
Kaynak: İsmail Karaduman
Bursa'da metro istasyonlarının isimlerinin değiştirilmesine tepki! Fidansoy: Kargaşaya neden olur

Mustafa Bozbey başkanlığında gerçekleştirilen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı 1. oturumunda Ulaşım Komisyonu, metrol duraklarında isim değişikliği hakkında iki rapor sundu.

Bursaray üzerinde bulunan ‘Gökdere Metro İstasyonu’nun isminin ‘Yıldırım Külliyesi – Elmasbahçeler Metro İstasyonu’ olarak değişmesi ve Yıldırım/Davutdede, Duaçınarı ve 152 Evler Metro İstasyonları isimlerinin yanına ‘Vişne Ticaret Bölgesi’ ibaresinin eklenmesi, oy birliğiyle kabul edildi.

FİDANSOY: İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ KARGAŞAYA NEDEN OLUR

BURULAŞ eski genel müdürü Levent Fidansoy, Büyükşehir Meclisi'nin söz konusu kararını sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla değerlendirdi.

Şehirlerin, yerlerin, caddelerin ve istasyonların bilinen isimleri ile anıldığı, yol veya adres tarif ederken bu isimlerin referans olduğunu ifade eden Fifansoy, değişimin kargaşaya sebep olacağını söyledi.

"BİZDE İSİM DEĞİŞTİRME MERAKI VAR"

Türkiye'de mikromilliyetçilik ve muhtar lobisi ile bazen de konjektürel değer değişimi ile isim değiştirme merakının olmasından yakınan Fidansoy, "Görevde iken çok mücadele ettim. Fakat meclis kararı çıkartılarak yasal hale getirilen çok isim var. Acemler istasyonundan, Acemler isminin de kalması ve bazılarında başarılı oldum." dedi.

İsim değiştirme alışkanlığının yeni değil eskiden beri olduğuna 'Uluyol/Kıbrıs Şehitleri Caddesi' örneğiyle dikkati çeken Fidansoy,  "Casablanca, İspanyolca ama kimsenin aklına Arapça veya Berberice yapalım diye gelmiyor. Los Angeles,vs çok örnek. Bulgaristan'da hala Pazarcık denen yer var. Biz cık mı olur Pazaryeri olsun demişiz. Üstelik marka olduğu halde." ifadelerini kullandı.

"SANKİ BURAYA TİCARETE GELECEK KİŞİ METRO İLE GELECEK"

İstasyon isimlerini değiştirmenin yol tarifinde sorun oluşturduğunu söyleyen Fildansoy, "Son kararla Gökdere istasyonu, Yıldırım Külliyesi/Elmasbahçeler olmuş. Yıldırım Külliyesi'nin ihtiyacı çevresinin açılması düzenlenmesi,istasyona asılacak tabela değil. Davutdede ve Vişne Caddesi Bölgesi denmiş. Sanki buraya ticarete gelecek kişi metro ile gelecek." ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

"EYFEL KULESİ METRO İSTASYONU BİR-HAKEİM FRANSIZCA DEĞİL"

Levent Fidansoy açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

Paris'te, Eyfel Kulesi metro istasyonu Bir-Hakeim,150 senedir kimsenin aklına bu Fransızca değil. Eiffel hatta Gustave Eiffel yapalım diye gelmiyor. Başka bir sorun bu kadar uzun isimleri Burulaş anons sistemine sığdırıp okuyamıyorsunuz. Yön bilgi ekranlarına da sığdırmanız mümkün değil. Ekte İstanbul, Ankara, Antalya haritalarını görüyorsunuz.İki isimli istasyon çok az ve sonradan ismi değişen yok.

Kaynak: İsmail Karaduman

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.