Hava Durumu

Togg'a konkordato şoku: Bursa'daki üretim hattını kuran dev firma ROBO iflasın eşiğinde!

Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilen yerli otomobil Togg’un gövde üretim hattının robotik sistemlerini kuran 18 yıllık teknoloji devi ROBO Otomasyon Mühendislik Elektrik Makina Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi iflasın eşiğine gelince konkordato ilan etmek zorunda kaldı. İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 21:22
Kaynak: İsmail Karaduman
Togg'a konkordato şoku: Bursa'daki üretim hattını kuran dev firma ROBO iflasın eşiğinde!

2002 yılında bir grup deneyimli Elektrik-Elektronik Mühendisinin fikirlerine dayanılarak temelleri atılan, 2006 yılında da resmen kurulan teknoloji devi ROBO'dan kötü haber geldi.

Başta otomotiv olmak üzere birçok sektöre endüstriyel otomasyon hizmeti veren, onlarca mühendis ve yüzlerce teknikerin çalıştığı ROBO, ekonomik zorluklar nedeniyle Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kapısını çaldı.

MAHKEME RESMEN DUYURDU: KONKORDATO İLAN EDİLDİ

ROBO'nun konkordato talebini değerlendiren mahkeme, dev firmaya üç ay süreyle geçici mühlet tanıdı.

Kocaeli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, dev firmanın 9 Mayıs 2024 tarihi itibariyle konkordato kapsamında olduğunu bildirdi. Uzman isimler Ali Karakaş, Barış Küçük ve Hafiz Coşkun firmaya geçici konkordato komiseri olarak atandı.

MAHKEMEDEN İFLAS UYARISI

Mahkeme, davacıların söz konusu hükümlere yada komiserin ihtarlarına aykırı davranışı halinde mahkemece borçlunun malları üzerinde tasarruf yetkisinin kaldırılabileceği veya 292. madde kapsamında mühletin kaldırılarak konkordato talebinin reddine ve borçlunun iflasına karar verilebileceğine dikkat çekti.

DEV FİRMALARLA İŞ YAPTILAR! TOGG FABRİKASI, OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ, ARÇELİK...

Otomotiv robotik üretim hatlarında Türkiye’nin en büyük mühendislik firması olan ROBO, yerli otomobil Togg’un gövde üretim hattının robotik sistemlerini kurmuştu.

ROBO ayrıca Osmangazi Köprüsü'nün portal sistemini, Arçelik ve BSH'nin üretim hatlarını kurdu.

4 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan dev firma Kocaeli'deki firmasının haricinde yurt dışında kurduğu şirketlerle İngiltere, Almanya ve Romanya'da da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: İsmail Karaduman

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.